Sudan’da istihbarat birimleri ile asker arasında  yoğun   çatışma  çıktı. Ülkedeki istihbarat birimlerinin bir  darbe  girişiminde bulunduğu öğrenildi.

haber7
0

Sudan’da istihbarat birimleri ile asker arasında çatışma çıktı. Sudanlı kaynakların aktardıklarına göre maaşını az bulan istihbarat görevlileri havaya ateş açtı.

Olayları yatıştırmak isteyen asker ile istihbarat görevlileri Sudan’ın başkenti Hartum’da karşı karşıya geldi. Sudan’ın başkenti Hartum’da asker ile istihbarat görevlileri arasında çatışma çıktı.  Sudan  medyasının iddiasına göre maaşını az bulan istihbarat görevlileri Hartum’da havaya ateş açtı. Olayları yatıştırmak için bölgeye gelen Sudanlı askeri kuvvetlerle istihbarat servisi görevlileri birbirlerine ateş açtı.

Sudan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tuğgeneral Amer Mohamed Al-Hassan , yaptığı açıklamada , Genel İstihbarat Teşkilatı güçlerinin maaşlarının düşük olmasına sebep göstererek ayaklanmalarına utanç verici bir davranış olarak yorumladı.Sudanlı üst düzey yetkili "düzenli ordu olayı kontrol altına alacaktır , halk çatışma bölgelerine yaklaşmasın" açıklamasını yaptı.

Olaylarda hayatını kaybeden olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

"Sudan da  darbe   girişimi  var"

Stratejist Abdullah Çiftçi , bölgede yaşanan son gelişmelere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda , "Sudan da şu anda  darbe   girişimi  var. Tasfiye edilmek istenen  Sudan  istihbaratı (Cihaz el-Amin el-Vatani Val Muhaberat) mensupları silahli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =