Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell , ABD ile İran arasında  Irak  topraklarında yaşanan gerginliğe ilişkin , "Irak'taki şiddet dalgası , tekrar kontrolden çıkmada

haber7
0

Borrell , Avrupa Parlamentosunun (AP) Strazburg daki Genel Kurul oturumunda İran ve  Irak   taki  gelişmeleri değerlendirdi.

Washington ile Tahran arasında  Irak  topraklarında yaşanan gerginliğe değinen Borrell , "Irak  taki  şiddet dalgası , tekrar kontrolden çıkmadan durdurulmalı." dedi.

Borrell ,  Irak  ta son dönemde yaşanan gelişmelerin , terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi riske atabileceğine işaret ederek , bunun da daha çok sivilin yerinden olmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

İran ın başkenti Tahran da Ukrayna uçağının düşürülmesini "trajedi" olarak nitelendiren Borrell , İran a iş birliğine açık olması ve şeffaf soruşturma yürütmesi çağrısı yaptı.

İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI

Borrell , İngiltere , Almanya ve Fransa nın , İran ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması nı işletme kararına ilişkin de "Söz konusu adım , anlaşmaya tekrar tam olarak uyulmasının tesis edilmesi amacını taşımaktadır." dedi. 

İran nükleer anlaşmasının korunmamasının bölgedeki tansiyonun daha da artmasına yol açacağının altını çizen Borrell , "İran bugün nükleer silahlara sahip olsaydı bir saniyeliğine neler olabileceğini düşünün." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =