Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim   Kalın  , Libya'da yaşananlar ve ateşkes süreciyle ilgili , "Libya Birlik Hükümeti için diplomatik çabalarımız ve desteğimiz Libya'daki savaşa denge getird

haber7
0

CNN International yayınına konuk olan  Kalın  , Libya daki gelişmeler başta olmak üzere ABD ile İran arasında yaşanan krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Ankara nın Libya konusunda stratejisinin ne olduğuna ilişkin bir soruya  Kalın  , Türkiye nin Libya ile geçmişe dayanan ilişkilerinin olduğu , Kuzey Afrika da siyasi istikrarın önemsendiği yanıtını verdi.

 

 

Libya nın kilit role sahip olduğunu kaydeden  Kalın  , "Libya daki gelişmeler Cezayir , Tunus , Sudan gibi komşu ülkeleri ayrıca Akdeniz i de etkiliyor. Avrupalılar göç konusunda endişeli. Bu anlaşmazlık neredeyse 7-8 yıldır devam ediyor." dedi.

Uluslararası toplumun şiddete son verilmesi için bir araya gelmesi gerektiğine işaret eden  Kalın  , Türkiye nin bu yönde çok çaba gösterdiğini belirtti.

Türkiye nin , Başbakan Fayiz es-Serrac ın liderliğindeki Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile çalıştığını dile getiren  Kalın  , "Üst üste pek çok anlaşmayı ihlal eden (gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife) Hafter tarafı ülkede devam eden tüm bu askeri şiddetten sorumludur. Onları oyunun dışında görmüyoruz. Bu yüzden , bizim heyetimiz bugün Moskova da." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin in 8 Ocak ta ateşkes çağrısı yaptığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =