Rusya  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada , İran nükleer anlaşmasına karşı 3 devletin İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı işletme kararına ilişkin , "Bu karar , Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın

haber7
0

Rusya Dışişleri Bakanlığı , İngiltere , Almanya ve Fransa’nın İhtilaf Çözüm Mekanizması nı işletme kararının İran nükleer anlaşmasına karşı ve  Kabul   edilemez  olduğunu açıkladı.

Rus Ria haber ajansının Dışişleri Bakanlığındaki kaynaklara dayandırdığı haberde , İngiltere , Almanya ve Fransa’nın , İran nükleer anlaşmasıyla ilgili İhtilaf Çözüm Mekanizması nı işletme kararı değerlendirildi.

Haberde , "Bu karar , Kapsamlı Ortak Eylem Planı nın hedefleri ve anlamına karşı ve  Kabul  edilemez." ifadeleri kullanıldı.

İngiltere , Almanya ve Fransa , İran ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması nı işletme kararı almıştı.

İhtilaf Çözüm Mekanizması , ilgili bakanlara herhangi bir sorunun çözümü için iki hafta süre tanıyor ancak tüm tarafların  Kabul  etmesi durumunda bu süre uzatılabiliyor. Bir danışma kurulunun kurulmasına karar verilmesi durumunda ise 20 gün ek süre verilebiliyor.

Nükleer anlaşma

İran ile ABD , Çin , Fransa , Almanya ,  Rusya  , İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015 te Tahran ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump ın göreve gelmesinin ardından Washington , anlaşmadan tek taraflı çekilerek , İran a ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =