Safkan Arap atı yetiştiriciliğinin yapıldığı Bursa Karacabey , Eskişehir Anadolu ve Malatya Sultansuyu'ndaki TİGEM tesislerinde  Yeni   yılda  36  tay   dünyaya   gözlerini  açtı.

haber7
0

Dünyadaki önemli safkan Arap atı yetiştiriciliği ve ıslahının yapıldığı önemli merkezlerden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) haralarında yılın  Yeni  şampiyon adaylarının doğum heyecanı yaşanıyor.

Bursa Karacabey , Eskişehir Anadolu ve Malatya Sultansuyu ndaki TİGEM tesislerinde  Yeni   yılda  36  tay  dünyaya gözlerini açtı.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Ayşin Işıkgece , TİGEM tesislerinin dünyadaki önemli safkan Arap atı yetiştiriciliği ve ıslahının yapıldığı önemli merkezlerden olduğunu söyledi. İşletmelerde haziran ayına kadar 355 baş tayın doğumunun beklendiğini aktaran Işıkgece , "Ülkemiz , Arap atçılığı camiasının yakından tanıdığı ve her biri isim yapmış babaları Özgünhan , Tümözbey , Ateştopu ve Onurkaan , Turbo , Baba Mevlüt , Tamerinoğlu , Altaha , Sonalp , Özhaber ve Ayabakan gibi ünlü aygırlarla her biri camiaya nice şampiyonlar kazandırmış annelerin yavruları , TİGEM işletmelerinde uzman personelin desteği ve bakımı ile ideal koşullarda dünyaya geliyor." dedi.

"Yarışlarda kazanılan prim ve ikramiyelerin yüzde 33 ü TİGEM in yetiştirdiği atlara ait"

Işıkgece , "Çiftlikat-ı Hümayun" adı verilen çiftliklerde Osmanlı nın kuruluşundan beri devam eden atçılık faaliyetlerinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =