Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat  hükümeti  (UMH) , Rusya'nın , ateşkes anlaşmasını imzalaması için ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter

haber7
0

Libya da Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) , Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale , sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada , "Rusya bize , ateşkes anlaşmasını imzalaması için  Hafter  e  baskı  yaptığını söyledi" ifadesini kullandı.

 

Rusya Savunma Bakanlığı bugün , Halife Hafter’in , UMH ile ateşkes anlaşmasına olumlu baktığını fakat yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu duyurmuştu.

MOSKOVA DAKİ LİBYA KRİZİ GÖRÜŞMELERİ

 

Türk ve Rus heyetler ile Libya’daki taraflar arasında dün Moskova da görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Türk heyeti , UMH Başbakanı Fayiz es- Serrac ve  Libya  Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile anlaşma metnini oluşturmuştu.

Rus heyeti ise  Hafter  ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi nin Başkanı Akile Salih’i ikna etmeye çalışmıştı.

Ancak  Hafter  , uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve sabah saatlerinde Moskova’yı terk etmişti. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =