Amerikalı bilim insanları , Afrika pençeli kurbağalarından aldıkları  kök  hücrelerle dünyanın ilk "canlı makinesini" geliştirdi. Bilim insanları , kendi kendine hareket eden , bir milimetreden daha küç&uum

haber7
0

Dünyada daha önce olmayan yeni bir yaşam formu olduğu belirtilen "Xenobot" adlı  robotlar  , yaralarını kendileri iyileştiriyorlar ve canlı organizmalar gibi ölüyorlar.

Bu robotların tıkanan damarların açılması , okyanusların mikro plastiklerden arındırılması ya da zehirli maddelerin bulunup yok edilmesi gibi alanlarda kullanılması umuluyor.

Canlı programlanabilir organizmalar İngiliz Guardian gazetesine göre , Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi nin Direktörü Michael Levin , geliştirdikleri  robotlar  için "Bunlar , canlı programlanabilir organizmalar" dedi.

Robot bilimciler , robotların güçlü ve dayanıklı olması için genellikle metal ve plastik kullanmayı tercih ediyor. Ancak Levin ve ekibi robotlarını biyolojik dokulardan yaptı.

Evrimsel algoritmayla tasarlandı

Araştırmalarının sonuçları bilim dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences ta yayımlanan bilim insanları , robotlarını bir "evrimsel algoritmasıyla" geliştirdi.

Program , 500-1000 arası deri ve kalp hücresiyle rastgele üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturdu. Her tasarım sanal bir ortamda test edildi. Kalp hücreleri atmaya başladığında robotların ne kadar yol aldığı ölçüldü. En iyi performans gösteren hücrelerle yeni tasarımlar yaratıldı.

Kalp hücreleri kendiliğinden kasılıp gevşeyebildiği için minik motorlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =