Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) , Avustralya'daki orman yangınlarından yükselen ve stratosfere ulaşan dumanların dünyanın çevresini dolanmasının beklendiğini duyurdu.

haber7
0

Ülkenin doğu kıyılarındaki orman yangınları Eylül ayından beri devam ediyor. Büyük Okyanus a yönelen duman tabakası yeni yılın ilk gününde Güney Amerika yı geçti ve 8 Ocak ta dünyanın etrafındaki turunun yarısını tamamladı.

 

 

NASA uzmanları dumanların dünyanın çevresini en az bir kez dolanacağını söylüyor.

Avustralya da milyonlarca hektarlık bir alanı küle çeviren yangınlarda en az 28 kişi hayatını kaybetmiş , yüz milyonlarca hayvan ölmüştü.

 

 

Uzmanlar , yangının büyüklüğü ve şiddetinde iklim değişikliğinin önemli payı olduğunu söylüyor.Duman dünyayı nasıl dolaşıyor? NASA ya göre alevler çok büyük olduğu için görülmedik büyüklükte boranlara neden oldu.  

Boranlar , dumanın stratosfere kadar çıkmasını sağladı. Bazı bölgelerde dumanların 17 ,7 kilometre yukarı çıktığı görüldü.

NASA nın açıklamasında "Duman stratosfere ulaşınca kaynağından binlerce kilometre uzaklığa taşınabilir ve küresel atmosfer koşullarını etkiler" denildi.

Kurum , dumanların etkisinin araştırıldığını ve bu yükseklikte atmosferin soğumasına ya da ısınmasına yol açıp açmadığının belirleneceğini vurguladı.

Dumanlar , Güney Amerika da gökyüzünün rengini değiştirmiş , Yeni Zelanda da hava kalitesini ciddi oranda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =