Piyasaların yakından takip ettiği ABD ile Çin arasında yaşanan 'ticaret savaşı'nda son  dakika  gelişmeleri yaşandı. Dünyanın genelini  etkileyen  iki süper güç arasındaki ekonomik çekişmede yeni ve o

haber7
0

Çin ile yeni bir ticaret anlaşması yapmak üzere olan ABD , ağustos ayında "kur manipülatörü" olarak ilan ettiği Pekin in bu etiketini kaldırdı.

 

 

Söz konusu karar ABD Hazine Bakanlığının kongreye sunduğu ABD nin Büyük Ticari Ortaklarının Makro Ekonomik ve Döviz Politikaları Raporu nda ortaya çıktı.

Raporda , izlenen 20 büyük ekonomiden hiçbirinin kur manipülasyonuna kalkışmadığı belirtilirken , İsviçre nin izleme listesine eklendiği ifade edildi.

 

 

Çin , Japonya , Kore , Almanya , İtalya , İrlanda , Singapur , Malezya , ve Vietnam ın izlenmeye devam edileceği ifade edilen raporda , Çin ile ilgili , “Çin , şeffafiyet ve hesaplanabilirliği teşvik ederken , rekabetçi devalüasyonlardan kaçınmak için önemli vaatlerde bulundu." ifadelere yer verildi.

Son aylarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret anlaşması kapsamında "Birinci Aşama Anlaşması" çerçevesinde , Çin in döviz ve kur konuları da dahil olmak üzere birçok alandaki ticari ve ekonomik rejimlerinde önemli yapısal reformlar yapmasının şart koşulduğu belirtilen raporda , şunlar kaydedildi:

"Çin ayrıca döviz kurları ve dış dengelere ilişkin gerekli bilgileri yayımlamayı kabul etti. Aynı zamanda eylül ayının başlarında dolar/yuan paritesi 7 ,8 e kadar düştükten ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =