I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış olan ve  Bursa  kent merkezinde , Atatürk Caddesi üzerinde bulunan  Bursa   Ulu   Cami  tarihçesi.

haber7
0

İslam Dünyası nezdinde çok önemli olan  Cami  5. Makam olarak anılır. Müslümanlar için en önemli 5 ibadethane , Mekke’de Kabe , Medine’de Mescid-i Nebevi , Kudüs’te Mescid-i Aksa , Şam’da Emevi  Ulu   Cami  ve Bursa’da  Bursa   Ulu  Camii’dir.

 

Burada yapılan ibadetlerin daha faziletli , edilen duaların Allah katında kabul edileceği inancı hakimdir.  Bursa   Ulu  Camii  hakkında  halk arasında bilinen en mühim bilgi , burada kılınan 5 vakit namazın 1 vaktinde Hızır (a.s) gelip namaz kılmasıdır. 

Bursa  Ulu   Cami  Bursa’nın Osmangazi ilçesinde olup toplu taşıma ve ulaşım olarak oldukça merkezi bir konumdadır. Çevresi  Cami  kadar önemli tarihi çarşı ve farklı camilerle doludur. 

  BURSA  Ulu  CAMİ TARİHÇESİ

Osmanlının giderek güçlendiği yıllarda I. Murat’ın 1389 Kosova Meydan Savaşında şehit edilmesinin ardından tahta oğlu I. Beyazıd geçmiştir. Tahta geçmesinin ardından Anadolu Türk birliğini sağlamaya çalışırken aynı zamanda Batı’da haçlılarla mücadelesi devam ediyordu. Batı , Türklerin Balkanlardaki hızlı ilerlemesinden rahatsız oluyor ve engel olmak için yeni planlar yapıyordu. Haçlılar bu planları yaparken , Beyazıt Anadolu Türk Beylikleriyle mücadele içindeydi. İşte tam o sırada Osmanlının kırılma noktalarından biri olarak kabul edilen Niğbolu Savaşı meydana geldi.  Sultan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =