Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) projesine karşı olduğunu belirten Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki , yine de ABD'nin projeye yönelik yaptırımlarının projenin bitirme tarihini erteleyebileceğini , ancak projeyi sonlandıramayacağını

haber7
0

ABD nin 2020 savunma bütçesini görüşen Temsilciler Meclisi tasarıya , Kuzey Akım 2 ve Türk Akım projesine yaptırım uygulanması da eklemişti. 17 Aralık ta Senato dan onay alan tasarı , 20 Aralık ta Trump ın imzasıyla kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Yaptırımlar , ABD ile İran geriliminde gölgede kalmış olsa da , Avrupa ve Rusya için hayati öneme sahip Kuzey Akım 2 projesi , ilişiği olan ülkelerin gündemindeki yerini koruyor.

Almanya söz konusu yaptırımların Avrupa nın egemenliğine müdahale olarak değerlendirirken , Rusya tüm koşullarda projenin bitirileceği güvencesini yineliyor.

Projenin hiç başlamamasını ümit ettiğini belirten Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki  Alman  gazetesi Die Welt e her şeye rağmen projenin biteceğine inandığını  itiraf  etti.

Morawiecki , projeye karşı olduğunu açıkça ifade ederken , yaptırımların projede sadece ertelemelere neden olacağını , ancak son tahlilde projeyi sonlandıramayacağını söyledi.

ALMANYA İLE FARKLI DÜŞÜNÜYORUZ

Kuzey Akım 2 nin AB yi Rus gazına daha çok bağımlı hale getireceğini iddia eden Morawiecki , Berlin in Kuzey Akım 2 den ayrılmama kararını “yanlış yönde atılmış adım” olarak nitelendirdi. 

Morawiecki , Polonya nın  Alman  Şansölyesi Angela Merkel e boru hattı ile ilgili endişelerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =