Türkiye Kamu-Sen'in araştırmasına göre , 2019'un Aralık ayında dört kişilik ailenin  Asgari   geçim  haddi 6 bin  897   lira  69 kuruş , tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 408  lira  93 kuruş oldu.

haber7
0

Konfederasyonun Ar-Ge Merkezince hazırlanan asgari geçim endeksinin aralık ayı sonuçları açıklandı. 

Araştırmaya göre , dört kişilik ailenin asgari geçim haddi aralık ayında 6 bin  897   lira  69 kuruş olarak hesaplandı. Bu rakam , bir önceki aya göre yüzde 0 ,56 artış gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0 ,41 artarak 2 bin 636  lira  64 kuruş , yoksulluk sınırı ise 3 bin 408  lira  93 kuruş oldu.

Araştırmada , dört kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı 2 bin 560  lira  66 kuruş , sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı biçimde beslenebilmesi için gerekli harcama tutarı ise günlük 51  lira  olarak hesapladı.

- "Memur ve emekliye ek zam verilmeli"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci , araştırmayla ilgili değerlendirmesinde , birçok üründe zamların hız kesmeden devam ettiğini kaydetti.

Yıllık enflasyondaki gerileme verilerine karşın vatandaşın enflasyonun yüksek olduğunu vurgulayan Kahveci , "TÜİK verilerinden yararlanarak yaptığımız araştırma da bu gerçeği gözler önüne seriyor. Vatandaşın mutfak masrafları artmaya devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşın bütçesindeki açık her geçen ay biraz daha büyüyor ve kapatılamaz bir hal alıyor." ifadelerini kullandı.

Memurlara enflasyon farkı verilmesine rağmen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =