Libyalı   tarihçi   Ali  es-Salabi , "Osmanlıların Libya'ya girişi ,  halkın   talebi   üzerine  olmuştur. Önce Libyalılar , Osmanlıları davet etti. Daha sonra  Osmanlılar  , Libyalılara , İspanya ve Malta şövalyelerine karşı

haber7
0

Libyalı tarihçi  Ali  es-Salabi , Osmanlı Devleti nin  halkın   talebi  üzerine Libya ya girdiğini ve ülkenin kalkınmasına katkı sağladığını ifade etti.

Salabi , AA muhabirine verdiği röportajda , Türkiye-Libya ilişkilerinin tarihine ait bilgiler vererek , Osmanlı Devleti nin bölgeye gelişi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

İspanya ya ait filoların 1510 da Trablus a saldırı düzenlediğini ve  halkın  direnişine karşın kenti istila ettiğini söyleyen Salabi , kentin düşmesine rağmen  halkın  İspanyol istilası karşısında direnişe devam ettiğini aktardı.

Salabi ,  halkın  , kenti abluka altına aldığını , bunun da İspanyolları 1530 da Trablus u Malta şövalyelerine (Haçlı Aziz Yuhanna Şövalyeleri) bırakmaya zorladığını belirtti.

"Trablus ta mücadele veren halk , Osmanlı Devleti nden ülkelerini kurtarmalarını istedi. Libyalılar ile Türkler arasında doğrudan ilişkinin başlamasıyla  Libya  tarihinde yeni bir aşamaya girildi." diyen Salabi , Osmanlıların , Kuzey Afrika daki Haçlı etkisinin azaltılmasına katkı sağladığını söyledi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =