Malezya'yı sarsan yolsuzluk skandalıyla ilgili yeni  Ses   kayıtları  yayınlandı. 2016'ya ait kayıtlarda ülkenin eski Başbakanı Necip Rezak , BAE'nin Abu Dabi Veliaht Prensi'nden kara para aklama suçlarını örtbas

haber7
0

Malezya’da ortaya çıkan telefon görüşmelerinin  Ses   kayıtları  ülkedeki gündemi hareketlendirdi. Zira  Ses   kayıtları  , iki sıradan insana değil , çok önemli iki yetkiliye aitti. Bahsi geçen konu da , Malezya halkını çok yakından ilgilendiriyor.

Görüşmeler , Malezya’da milyarlarca doların söz konusu olduğu 1MDB yolsuzluk skandalıyla ilişkilendirilen ve mahkeme süreci devam eden eski Başbakan Necip Rezak ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan arasında geçiyor. 

Kara parayı örtbas etmek için yardım iddiası

Malezya Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC) tarafından yayınlanan ve Temmuz 2016’ya ait telefon görüşmelerinde Rezak , Bin Zayid’den yardım talep ediyor. ABD’de kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya kalan eşinin oğlu Rıza Aziz i kurtarmak için kâğıt üstünde bir kredi anlaşmasını ayarlamaya çalışıyor. Böylece , ABD’de sorgulanan paranın kaynağını ispatlayacak bir delil sağlamayı amaçlıyor.

Veliaht Prens , bu konuda yardımcı olmak istediğini teyit ediyor ve bu konuyu halledecek bir yetkiliyi Malezya’ya gönderme sözünü veriyor.

Söz konusu para aklama dosyasının , Malezya’nın devlet varlık fonundan ve Maliye Bakanlığı’na ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =