Japonya'nın denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere  Orta  Doğu'ya göndereceği askeri gücün göreve başlama tarihi  belli  oldu.

haber7
0

Orta  Doğu  daki artan gerilimlerden derin endişe duyan  Japonya  , denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere  Orta   Doğu  ya gönderilecek askeri güç konusunda kararını verdi.

Bölgede görev yapacak devriye uçağının Cumartesi günü  Japonya  dan ayrılarak 20 Ocak ta bilgi toplama görevine başlayacağı , bölgeye gitmesi beklenen savaş gemisinin ise 2 Şubat ta Japonya’dan ayrılarak , aynı ay içinde göreve başlayacağı belirtildi.

Görevi yaklaşık 11 ay sürecek askeri misyonla ilgili konuşan  Japonya  Savunma Bakanı Taro Kono , "Japonya nın ithal ettiği ham petrolün yüzde doksanı  Orta   Doğu  sularından geliyor. Bu nedenle ,  Japonya  ya ile bağlantısı olan ticari gemilerin bölgede güvenle seyri için bilgi toplamak bizim için son derece önemli" ifadelerini kullandı.AMAÇ GÜVENLİK İÇİN İSTİHBARAT

Bölgedeki denizlerde seyir güvenliği için bilgi toplaması beklenen askeri misyon , edilen tüm bilgileri  Japonya  ile bağlantısı olan gemilerle ve ABD dahil diğer ülkelerle paylaşacak. Görevi Umman Körfezi , Arap Denizi nin kuzey kısmı ve Aden Körfezi ni kapsayacak olan askeri misyon , Hürmüz Boğazı nda veya Basra Körfezi nde ise bulunmayacak.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =