Avrupa Birliği (AB)  Komisyonu  Başkanı Ursula von der Leyen , Batı Balkan ülkeleri  Arnavutluk  ve  Kuzey  Makedonya'nın katılım müzakerelerinin başlatılması için kendilerinden istenen kriterleri yerine getirdiğini belirterek , &

haber7
0

Leyen , 1 Ocak ta AB Konseyi Dönem Başkanlığını devralan Hırvatistan a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Andrej Plenkovic ile görüştü.

AB  Komisyonu  heyetiyle gerçekleştirdiği temasların ardından Plenkovic ile ortak basın toplantısı düzenleyen Leyen , görüşmelerinde Hırvatistan ın dönem başkanlığı boyunca üzerinde durulacak konuları ele aldıklarını aktardı.

Görüştükleri konular arasında Irak ve İran daki gelişmelere karşı ortak bir AB görüşü ortaya konulması ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin katılım süreçlerinin de bulunduğunu belirten Leyen , "Önümüzdeki aylar Balkanlar ile ilişkilerimiz açısından oldukça önemli." dedi.

Yeni katılım şartlarının , mayıs ayında Zagreb de yapılacak zirve öncesi kamuoyuna tanıtılacağını söyleyen Leyen , "Yeni koşullar , Batı Balkan ülkelerinin yerine getirdikleri şart ve kriterleri etkilememeli. Arnavutluk ile  Kuzey   Makedonya  katılım müzakerelerinin başlatılması için istenen kriterleri yerine getirdi. Şimdi sıra verdiğimiz sözleri tutmakta." diye konuştu.

ARNAVUTLUK TAKİ DEPREMZEDELER İÇİN BAĞIŞ PROGRAMI

Leyen , geçen kasımda yaşanan depremde büyük hasar gören  Arnavutluk  için 17 Şubat ta bir bağış programı düzenleyeceklerini de açıkladı.

ABD ile İran ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =