Irak  Başbakanı Adil Abdülmehdi ,  ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan ,  ABD  askerlerinin Irak’tan çekilmesini görüşmek ve gözlemlemek üzere bir delegasyon gönderilmesini istedi.

haber7
0

Irak Başbakanlığı Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada , Başbakan Abdülmehdi’nin dün akşam  ABD  Dışişleri Bakanı Pompeo ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Başbakan Abdülmehdi’nin görüşmede Pompeo’dan , Erbil ve El Anbar’daki füzeli saldırılarda dahil olmak üzere Irak’ın egemenliğini ihlal eden bütün operasyonları reddettiğini belirterek ,  Irak  Meclisi’nin  ABD  askerlerinin ülkeden çekilmesi yönünde almış olduğu kararın uygulanması konularını görüşmek üzere temsilci gönderilmesini istediği bildirildi.

Öte yandan görüşmeye dair  ABD  Dışişleri Bakanlığı’nca daha önce yayınlanan açıklamada , Bakan Pompeo’nun İran tarafından düzenlenen füze saldırılarını kınadığı ve “Bölgedeki Amerikan ve  Irak  halkının yanı sıra ortak çıkarlarımızı korumak adına ne gerekiyorsa yapacağız” dediği belirtilmiş , Abdülmehdi’nin askerlerin çekilmesi ile ilgili talebinden bahsedilmemişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: DHA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =