ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  , NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile bölgedeki son durumu görüştü

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg in "İran ın bölgede oluşturduğu tehditlere" ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Pompeo nun , Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile yaptığı görüşmede ise  İran  tarafından Irak taki üslere düzenlenen füze saldırısını kınadığı ifade edildi.

Pompeo ve Stoltenberg arasında yapılan telefon görüşmesine dair Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada , Tahran yönetiminin , İranlı General Kasım Süleymani nin öldürülmesine karşılık olarak ABD nin Irak taki Ayn el-Esed Hava Üssünü füzelerle vurmasının ele alındığı belirtildi. 

Ayrıca  Pompeo  nun , NATO nun , Orta Doğu da daha aktif bir rol alması gerektiğine dikkat çektiği belirtilen açıklamada , NATO nun bölgesel güvenlik ve uluslararası terörizm ile mücadelede daha fazla katkıda bulunması konusunda mutabık kalındığı kaydedildi.

Bununla birlikte , görüşme sırasında  İran  ın istikrarsızlığı arttıran faaliyetletinin kınandığı ve DEAŞ ile mücadelenin önemine vurgu yapıldığı ifade edildi.

ABD DEN KARARLIK MESAJI

Öte yandan  Pompeo  nun , Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile de görüşme gerçekleştirerek ,  İran  tarafından düzenlenen füze saldırılarını kınadığı belirtildi.

Açıklamada ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =