İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılmasını düzenleyen  Brexit  yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Lordlar Kamarası'nda yapılacak görüşmelerin ardından Kraliçe'nin onayıyla  İngiltere  31 Ocak'

haber7
0

İngiltere nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılmasını düzenleyen  Brexit  yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

Başbakan Boris Johnson ın AB yle vardığı  Brexit  anlaşmasını yasalaştıracak tasarının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası ndaki görüşmeleri tamamlandı.

Görüşmeler sırasında sunulan , AB vatandaşlarına süresiz oturum izni verilmesi ile oturum izni başvurusu reddedilen AB vatandaşlarına itiraz hakkı tanınmasını öngören değişiklik önergeleri reddedildi.

Ayrıca yanlarında yetişkin olmayan çocuk mültecilerin aile birleşimi hakkının korunmasına dair önerge de kabul görmedi. 

Daha sonra metnin tümü üzerinde yapılan oylamada  Brexit  tasa tasarısı , 231 e karşı 330 oyla kabul edildi. 

Bundan sonraki süreçte tasarı , Lordlar Kamarası nda görüşülecek. Herhangi bir değişiklik önergesi verilmesini istemeyen hükümet , buradaki sürecin 22 Ocak a kadar tamamlanmasını ve böylece 31 Ocak öncesi tasarının Kraliçe 2. Elizabeth in onayını almasını bekliyor. 

- Yeni ilişki için müzakereler başlayacak 

Sürecin planlandığı gibi tamamlanması durumunda  İngiltere  , 1973 te katıldığı AB den 31 Ocak ta ayrılacak. Böylece ilk kez bir ülke Birlikten çıkmış olacak. 

Bu tarihin ardından taraflar 2020 sonuna kadar , gelecekteki ilişkilerini düzenleyecek kapsamlı bir anlaşmaya ilişkin müzakere ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =