ABD'nin  İsrail   Büyükelçisi  David Friedman , ülkesinin Kudüs'ün tamamını 'İsrail'in başkenti' olarak kabul etme ve işgal altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri'nin İsrail'e ilhak

haber7
0

Batı Kudüs teki bir konferansta konuşan  ABD  li Büyükelçi ,  İsrail  in  Batı   Şeria  , Gazze ve Golan Tepeleri ni işgal ettiği 1967 savaşına işaret ederek , "İsrail e geldiğinden bu yana Altı Gün savaşından sonra askıda kalan meseleleri düzeltme konusunda yardımcı olmak için  ABD  ve  İsrail  yönetimiyle birlikte çalıştığını" dile getirdi.

"Büyük öneme sahip 3 mesele var. Birincisi , Kudüs ün durumu. İkincisi Golan Tepelerinin durumu. Üçüncüsü , Yahudiye ve Samarya Bölgesi nin (Batı Şeria) durumu." diyen Friedman ,  ABD  nin birinci meselede Kudüs ü "İsrail in başkenti" kabul edip büyükelçiliğini buraya taşıma , ikinci meselede de Golan Tepeleri nin  İsrail  e ilhakını tanıma gibi adımlar attığını söyledi.

"Yahudiye ve Samarya Bölgesinin durumu , bu meselelerin en zor ve en karmaşık olanı. Çünkü bu bölgede çok sayıda Filistinli yaşıyor." ifadesini kullanan Büyükelçi , Washington yönetiminin "bu meselenin çözümü için görüşünü ortaya koyacağını" belirterek ,  ABD  nin İsrail-Filistin sorununun çözümü için hazırladığı ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak isimlendirilen plana işaret etti.

Konuşmasında  Batı   Şeria  ifadesini kullanmaktan kaçınan ve ısrarla bu bölge için İsraillilerin isimlendirdiği şekilde "Yahudiye ve Samarya" diyen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =