İtalya  ,  Fransa  ,  İngiltere  ve Almanya'ının dışişleri bakanları , Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ev sahipliğinde Brüksel'de bir araya gelerek Libya'

haber7
0

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano , günlük basın toplantısında , Berlin sürecinde dahil ülkelerin dışişleri bakanlarının bugün Brüksel de toplantı yapacağını duyurdu.

İtalya ,  Fransa  ,  İngiltere  ,  Almanya  dışişleri bakanları ile AB tarafından Yüksek Temsilci Borrell in katılımıyla düzenlenecek toplantıda  Libya  da şiddetin sonlandırılması için atılması gereken adımların ele alınacağını aktaran Stano , ülkede artan gerginliğin tehlikeli boyutlara ulaştığını ifade etti.

Libya da tarafların Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde gerginliği azaltması gerektiğine dikkati çeken Stano , toplantının ana gündem maddesinin  Libya  olacağını belirtti.

Stano , AB dışişleri bakanlarının cuma günü düzenlenecek olağanüstü toplantıda esas olarak İran konusunu ele alacağını ancak bugün de nükleer anlaşmanın gündeme gelebileceğini , diplomasi ve müzakerelerin çatışmanın yerine alması gerektiğini söyledi.

HAFTER İN TRABLUS A SALDIRISIYLA BÜYÜYEN KRİZ

Libya nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri darbeci General Halife Hafter , başkent Trablus u ele geçirmek için 4 Nisan da saldırı emri vermiş , bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Hedefine ulaşamayan Hafter , son olarak 12 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =