Şanlıurfa'da 'Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahneleri'nin tasvir edildiği mozaiklerin bulunduğu Haleplibahçe’deki Mozaik Müzesi'ne yakın bir bölgede yapımı devam eden inşaatın bodrum katında

haber7
0

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri , bir evin bodrum katında yapılan kaçak kazı sırasında mozaik bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçti.

 

 

Balıklıgöl civarındaki Mozaik Müzesi ne yakın mesafedeki adrese baskın yapan ekipler , inşaat halindeki evin bodrum katında açılan üzeri molozlarla kapatılmış çukuru tespit etti.

Çukurdan içeri giren ekipler , 2 oda halindeki tünelde 4 metre karelik tabanda insan ve hayvan figürlerinin yer aldığı mozaik bulunduğunu saptadı. Bir kısmı tahrip edilmiş taban mozaiğinin bulunduğu alanda yapılan aramada 2 şüpheli çeşitli kazı malzemeleriyle yakalandı.

 

 

MOZAİK MÜZESİ NDEKİ ESERLERLE BENZERLİK TAŞIYOR

4. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen mozaikte o dönemin aile bireylerinin giysileriyle tasvir edildiği öğrenildi. İnşaat çalışmasının durdurulduğu bina zeminindeki mozaiklerin incelemesine devam ediliyor.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =