Kilis'in coğrafi işaret alarak tescillenen lezzetlerinden zeytinyağı bu yıl ilk defa "Kilizi" adındaki kendi markasıyla Kanada'ya  ihraç  edildi.

haber7
0

Kilis Valiliği öncülüğünde GAP İdaresi Başkanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) desteğiyle  Kilis  Organik Zeytin Üreticileri Birliği tarafından "Organik Küme Projesi" çerçevesinde kurulan organik zeytinyağı sıkma , depolama ve paketleme entegre tesisi çalışmaları sürüyor.

Bu sezonu verimli geçiren zeytin üreticileri , Avrupa ülkelerinin yanı sıra  Kanada  ya ihracat yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kilis te zeytinyağı işleme tesisi kurarak , bu ürünün markalaşması için strateji planı hazırladıklarını dile getiren Akyılmaz , "Kilizi markasını oluşturarak iç ve dış piyasaya pazarlayacak çalışmalar yaptık. Zeytinyağı konusunda uzman kişileri ,  Kilis  e davet ederek ürünleri yerinde tanıttık. Ulusal ve uluslararası zeytin , zeytinyağı , gıda fuarlarında tanıtım yapıyoruz , stantlar açıyoruz. Üreticileri fuarlara götürerek , ürünlerini pazarlamalarına imkan veriyoruz." dedi.

"Kilizi" yağının ilk defa  Kanada  ya ihracatının yapıldığını belirten Akyılmaz , şunları ifade etti:

"İlk etapta 6 ton zeytinyağı ihracatı gerçekleşti. Bu , üreticilerimiz için üstün bir başarı. Amerika ve  Kanada  üreticiler için önemli bir pazar.  Kilis  zeytinyağı organik , ilaçsız tarımla üretilmiş , asitlik oranı düşüktür. Bu özelliklerinden ötürü ilgi artacaktır. 2020 yılında da çalışmalarımız devam ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =