Yemen Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Fetih , Aralık 2018'de imzalanan Stockholm Anlaşması'ndan bu yana Husilerin  insani   yardım   yüklü   440   kamyonu  yağmaladığını söyledi.

haber7
0

Yemen resmi haber ajansı SABA da yer alan habere göre , Fetih , Husilerin özellikle çocuk felci , domuz gribi gibi sağlık malzemelerini yağmaladığını , daha sonra da bu malzemeleri fahiş fiyatlarla özel hastanelere sattığını ifade etti.

 

 

Fetih , Husilerin ayrıca kontrolü altındaki illerde Dünya Sağlık Örgütü nün çocuk felci aşıları için tahsis ettiği yaklaşık 100 milyon dolara da el koyduğunu aktardı.

"Husiler , Aralık 2018 de imzalanan Stockholm Anlaşması ndan bu yana Hudeyde , İbb ve Sana daki hastanelerde kullanılan yakıtın yanı sıra gıda , sağlık ve  insani   yardım  malzemesi taşıyan  440   kamyonu  yağmaladı." diyen Fetih , Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcok tan bu suçların önüne geçilmesi için sorumluluklarını yerine getirmesini istedi. 

 

 

STOCKHOLM ANLAŞMASI 

Yemen deki taraflar , BM himayesinde İsveç in başkenti Stockholm de 6-13 Aralık 2018 de gerçekleştirilen istişare toplantılarında esir değişimi , Hudeyde de ateşkes , limanlar ve Taiz ile ilgili anlaşma imzalamıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen de İran destekli  Husiler  , Eylül 2014 ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =