Eski  Almanya  Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel , ABD ile  İran  arasında yaşanan gerilime ilişkin Avrupa'nın siyasi  risk  alıp bu konuda güçlü ve cesur adımlar atması gerektiğini bildirdi.

haber7
0

Sigmar Gabriel , Tagesspiegel gazetesi için kaleme aldığı makalede ,  Avrupa  nın bugüne kadar Körfez bölgesindeki çatışmalarda fazla söz sahibi olmadığını belirterek ,  Avrupa   İran  a karşı inandırıcı olabilmek , cesur ve güçlü adımlar atmak için  siyasi  risk   almak  zorunda. ifadelerini kullandı.

Gabriel ,  Avrupa  nın bölgedeki savaş tehlikesi tehdidi konusuna müdahil olmayı istemesi durumunda da siyasi  risk  alması gerektiğini vurgulayarak , bunun gerektiğinde savaş gerilimini önlemek için mevcut ABD Başkanı ile büyük bir siyasi çatışmanın kabul edilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Son iki yılda işler ciddileştiğinde  Avrupa  nın adeta kağıttan bir kaplan olduğunun görüldüğünü savunan Gabriel ,  Avrupa  Birliği nin (AB) , ABD nin  İran  ile olan nükleer anlaşmadan ayrılmasının ardından anlaşmanın halen yürürlükte olduğunu belirtmekten başka bir şey yapmadıklarına işaret etti.

AB nin bugüne kadar  İran  ın nükleer silahları terk etmesi karşılığında etkili ekonomik yardım sağlama sözünü yerine getiremediğini vurgulayan Gabriel , "Çünkü AB ye göre ABD nin  İran  a karşı ekonomik yaptırımları uluslararası hukuka aykırı olsa bile hiçbir  Avrupa  bankası  İran  ile ticari işler için bir hesap açma konusunda dahi kendisine güvenemiyor. Doların baskın olması ve kendisine olan bağımlılık ile şirketlerin , bankaların Amerikan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =