Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan , Türk müteahhitlerinin yurt dışında önemli başarılara imza atmaya devam ettiğini belirtti.

haber7
0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Küresel ekonomideki tüm sıkıntılara ve geleneksel pazarlarımızdaki jeopolitik gelişmelere rağmen müteahhitlerimiz 2019’da 18  milyar  dolarlık 438 proje üstlendi. Böylece Türk müteahhitlik sektörümüzün yurt dışına açıldığı günden bu yana üstlendiği proje büyüklüğü kümülatif olarak  400   milyar   doları  aştı." dedi.

Pekcan , müteahhitlik sektörünün girişimciliği , hızlı hareket kabiliyeti gerek rekabetçi fiyatları gerekse zamanında işi bitirmeleri sayesinde bugün dünyada küresel bir oyuncu konumunda olduğunu belirterek , sektörün dünyanın birçok ülkesinde Türk bayrağını başarıyla dalgalandırdığını vurguladı.

Türkiye’nin , uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR nin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde firma sayısı bakımından Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını anımsatan Pekcan , uluslararası piyasalarda gösterilen büyük başarıların kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Bakan Pekcan , sektörün başta çimento , demir-çelik ve makine , inşaat sektörleriyle ilintili olduğuna işaret ederek , pek çok alanda , proje üstlenilen ülkeye ihracatı da olumlu etkilediğini ifade etti.

Türkiye yi yurt dışında başarıyla temsil eden müteahhitlik sektörünün zor şartlarda dahi önemli performans gösterdiğini dile getiren Pekcan , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =