İran Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  , İranlı General Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin , tansiyonun artmasına ve "bölgenin sarsılmasına" yol açacağını söyledi.

haber7
0

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada , Cumhurbaşkanı  Ruhani  , başkent Tahran a ziyarette bulunan  Katar   Dışişleri   Bakanı  Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al  Sani  yi kabul etti.

 

 

Ruhani , yaptığı konuşmada , ABD nin İranlı General Kasım Süleymani yi Irak topraklarında düzenlediği saldırıyla öldürmesini "Irak halkına hakaret ve bu ülkenin toprak bütünlüğünün ihlali" olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı  Ruhani  , "Mevcut koşullarda dost ve komşu ülkelerden ABD nin işlediği bu cinayeti açık bir dille kınamalarını bekliyoruz. Hepimizin tek sesle devlet terörünü kınamasını , bölge ülkelerinin birlik , bütünlük ve anlayışlarını hiç olmadığı kadar güçlendirmesini umuyorum." ifadelerini kullandı.

 

 

ABD NİN AKILSIZCA GİRİŞİMİ GERİLİMİ ARTIRACAK

ABD nin bölgedeki askeri varlığının bölgeye yıkım getirdiğini kaydeden  Ruhani  , ABD bölgede bulunduğu müddetçe , bölge ülkelerinin huzur yüzü görmeyeceğini söyledi.

Ruhani , saldırının İran ulusunu daha güçlü ve kararlı hale getirdiğini ifade ederek , "ABD nin akılsızca girişimi , tansiyonun artmasına ve bölgenin sarsılmasına yol açacak." değerlendirmesinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı , Basra Körfezi nin güvenliği konusunda bölge ülkelerinin iş birliğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =