Türkiye'den Libya hamlesi rahatsız etmeye devame diyor. TBMM'den geçen Libya tezkeresinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı , Türkiye'ye karşı küstah bir a&c

haber7
0

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) , Türkiye nin Libya tezkeresini Meclis te kabul etmesini  skandal  ifadelerle kınadı. Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanlığı ndan yapılan açıklamada "Söz konusu müdahale Arap ulusal güvenliğine ve Akdeniz havzasının istikarına açık bir tehdittir" ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE YE KARŞI ÖNLEM ALMA ÇAĞRISI YAPILDI BAE Türkiye nin Libya da tehlikeli bir rol üstlendiği ni öne sürdü.  BAE  ayrıca uluslararası toplumdan da sorumluluk alarak Türkiye nin bölgedeki gerginliği arttırıcı adımları karşısında önlem almalarını istedi.

TEZKEREDE NE VAR? Tezkere hükümete Libya ya asker gönderme yetkisi veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Libya daki görev süresi , bir yıl olarak belirlendi. Libya ya gönderilecek asker sayısı ve kapsamı Mehmetçiğin hangi bölgede görev yapacağı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Tezkerenin kullanım amaçları "Milli çıkarlara yönelik her türlü tehdide karşı önlem almak , Libya daki gayrimeşru grupların Türkiye nin menfaatlerine yönelik , saldırılarını bertaraf etmek , Kitlesel göç gibi risklere karşı önlem almak , Libya halkına insani yardımların ulaşmasını sağlamak" şeklinde sıralandı.

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =