Katar  ,  Arap   Birliği  Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın "Libya'ya dış müdahale" açıklamasını şaşkınlıkla karşıladıklarını duyurdu.

haber7
0

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada , "Ebu Gayt ın açıklaması 31 Aralık 2019 da düzenlenen olağanüstü  Arap   Birliği  toplantısında üye devletlerin aldığı ve genel olarak dış müdahalelerin reddini içeren karar metniyle çelişiyor. Bu açıklamayla , silahlı milislere verdiği destekle BM nin barış çabalarını baltalayan ve  Libya  ulusal diyaloğunu engelleyen  Arap  tarafların bu ülkeye yönelik müdahaleleri  görmezden gelinmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Ebu Gayt ın açıklamasının  Arap  Birliğinin genel görüşünü yansıtmadığı ve bu durumun şaşkınlık verici olduğu vurgulanan açıklamada , söz konusu ifadelerin  Libya  daki meşru hükümete yönelik saldırılarda bulunan silahlı gruplara verilen destek karşısında uzun süren sessizliğin ardından gelmesinin de dikkat çekici olduğu kaydedildi.

Arap  Birliği  Genel Sekreterine "üye ülkelerin genel duruşunu ifade etme konusunda net olması" çağrısı yapılan  Katar  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında , Doha nın  Libya  daki meşru hükümeti desteklemeye devam ettiği yinelendi.

Açıklamada ayrıca  Libya  daki darbeci güçleri destekleyen tüm taraflara "bu tutumlarından vazgeçmeleri" çağrısı yapıldı. 

Arap  Birliği  Genel Sekreterliğinden bir kaynağa göre Ebu Gayt , önceki gün , "Arap olmayan ülkelerin  Arap  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =