Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez , "Doğu Akdeniz'de gerek  Türkiye  Cumhuriyeti'nin haklarının gerekse KKTC'deki soydaşlarımızın haklarının sonuna kadar arkasında olduğumuzu , arayacağımızı ve koruyacağım

haber7
0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , Türkiye nin  Doğu   Akdeniz  deki sondaj çalışmalarının herhangi bir gecikme olmadan kararlılıkla devam ettiğini belirterek , "Önümüzdeki aylarda  Libya  yla yapılan deniz yetki  mutabakatı  kapsamında da o bölgelerde ruhsatlandırma çalışmalarına da süratle başlamış olacağız." dedi.

 

 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ ye (BOTAŞ) ait Türkiye nin ilk ve en büyük doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi ni ziyaret eden Dönmez , Yavuz ve Fatih sondaj gemilerine canlı bağlantı gerçekleştirdi.

Bakan Dönmez , Yavuz gemisinde görevli sondaj mühendisi Evren Bektaş tan geminin lokasyonu ve çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. Dönmez e , çalışmaların devam ettiğini belirten Bektaş , "Akdeniz Güzelyurt-1 lokasyonunda yaklaşık 83 gündür operasyonumuzu sürdürüyoruz. Şu anda 5 bin 675 metreye sondajımızı yaptık. Şu anda aldığımız veriler işleniyor ve daha sonra değerlendirilecek." ifadelerini kullandı.

 

 

Dönmez , daha sonra Fatih sondaj gemisine bağlanarak gemide görevli sondaj mühendisi Fatih Ural la görüştü. Fatih sondaj gemisinin çalışmalarının başarılı şekilde devam ettiğini vurgulayan Ural , "Magosa-1 kuyusu lokasyonunda 46 ncı günümüz. 4 bin 40 metrede sondajımız devam ediyor." diye konuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =