Türkiye'nin  Libya  ile varmış olduğu mutabakat İsrail'in  korkulu   rüyası  haline geldi. Gemilerini rahatlıkla Akdeniz'e çıkaramamaktan korkan İsrail'in eski eski Atom Enerjisi Komisyonu Direktörü Shaul C

haber7
0

İsrail in eski Atom Enerjisi Komisyonu Direktörü Shaul Chorev , Türkiye ile  Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"yla ilgili çarpıcı analizlerde bulundu.   "GEMİLERİ ALIKOYMA HAKKINA SAHİP OLABİLİR"

Shaul Chorev , Türkiye nin belirlenen bölgeden geçen herhangi bir gemiyi alıkoyma , inceleme ve soruşturma pozisyonunda olabileceğini ifade etti. Malların ithalatı ve ihracatı için Akdeniz in hayati önemde olduğunu belirten Chorev ,  İsrail  için bu anlaşmanın kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

İSRAİL İ KORKU SARDI

Chorev , Aralık aynın başında Türk donanmasının  İsrail  e ait araştırma gemisini engellediğini ileri sürdü. Chorev , Türk donanma gemisinin  İsrail  gemisinin Türk karasularında olduğunu iddia ederek bölgeden ayrılmasını istediğini söyledi. İsrailli diplomat , bu olayın gelecek olayların bir işareti olabileceğine dikkat çekti.

İSRAİL İ UYARDI

İsrail hükümetine uyrıda bulunan Chorev , "İsrail , Akdeniz de yeni bir gerçeği göz önünde bulundurmalıdır. Türkiye nin eylemlerini önemli bir stratejik tehdit olarak görmeli ve buna yanıt vermek için neler yapabileceğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =