31 Aralık'ta yürürlükteki bir çok teşvik ve indirim son bulurken bazı kalemlerde de yeniden değerleme oranında  zam  uygulanacak. Konutta KDV ve Tapu harcı indirimi , otomobilde hurda teşviği son buluyor. Öte yandan ye

haber7
0

31 Aralık itibarıyla bir çok indirim uygulaması son buluyor. Konutta yüzde 10’luk KDV indirimi ve yüzde 1’lik tapu indirimi son bulacak. Araç alacaklar için ise büyük bir indirim sağlayan hurda teşviği son bulacak. Yılbaşı itibarıyla yeniden değerleme oranında ehliyet , pasaport harçları yükselecek. Ayrıca yurtdışından getirilen telefonları kayıt ettirmek için ödenen rakam yükselecek.

KONUTTA YÜZDE 11’LİK İNDİRİM Konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Aralık tarihinde son buluyor. Tüketici 31 Aralık a kadar konut sahibi olduğu takdirde yüzde 18 olan KDV yi yüzde 8 , yüzde 4 olan tapu harcını ise yüzde 3 olarak ödeyecek.

Uygulanan indirimlerle beraber 500 bin liralık bir konutun KDV oranı yüzde 18 den 8 e düştüğünde ödenecek tutar 90 bin lira iken , 40 bin liraya iniyor. Aynı konut için indirimden önce tapu harcı 20 bin lira olarak ödenirken verilen teşvikle beraber bu rakam 15 bin liraya düşüyor. Yeni yıl itibarıyla indirimlerden yararlanamayacak tüketiciler aynı konut için 52 bin 500 TL daha fazla vergi ödemesi yapacak.

TELEFON PASAPORT KAYDI NE KADAR?

Yurt dışından getirilen telefonlardan alınacak olan kayıt ücreti 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yüzde 22.58 oranında zamlı olacak. Yani yeni yılda yurt dışından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =