Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından  Suya   yapılan   yüzde  60'lık  zam   yargıya  taşındı.

haber7
0

Hukuki Araştırmalar Derneği Eskişehir Şubesi adına açıklama yapan Avukat Fatih Mehmet Akmeşe , kentte kullanma suyuna  yapılan  zammı  yargıya  taşıdıklarını belirtti.

 

Avukat Akmeşe , Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nde 2019/945 esas numarası ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından alınan karara karşı “kamu yararı” taşımadığı gerekçesi ile açtıkları davada , “Suyun ticari meta gibi kamu hizmeti vermek durumunda olan bir kuruluşça fiyatlandırılması , insanlık onuruna uygun bir hayat sürdürülebilmesi için ön koşul olan  Suya  erişim hakkının yok sayılması anlamını taşımaktadır. Dava konusu işlemle suyun yaklaşık yüzde 60’ın üzerinde pahalandırılması ile  Suya  erişim hakkı engellenmektedir.

Anayasa’nın 127. maddesine göre; belediyeler , belediye halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuşlardır. Anayasanın bu düzenlemesine göre , belediyelerin temel ve öncelikli amacı kamunun ihtiyaçlarını karşılamak ve kamuya hizmet sunmaktır. Kamu hizmetinin yürütülmesinde kamu yararı esas alınmalı , belediyeler sundukları kamu hizmetlerinde kamu yararını sağlamak zorundadır. Belediyeler hizmet sunarken , kar , zarar hesabı ile işlem yaparak eylemlerde bulunamaz. İnsanın en temel gereksinim olan  Suya  erişimi engellemek kamu yararı ile bağdaşmamaktadır. Bu sebeple  Suya   zam  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =