Çalışan kişinin ham maaşının üzerine eklenecek olan  2020   Asgari   Geçim   İndirimi  tutarı bekar , evli , çocuklu veya çocuksuz olmasına göre değişiklik gösteriyor. Peki  2020   AGİ  ne  kadar  olacak? İşte AGİ

haber7
0

Merakla beklenen  2020   Asgari  ücret  zammı  bugün saat 14:00’da yapılacak olan toplantının ardından belli olacak.  Asgari  ücret rakamının açıklanmasının ardından  Asgari  Geçim  İndirimi  de netleşecek.  AGİ  , sigortalı olarak çalışan kişilerin medeni durumlarına ve sahip oldukları çocuk sayısına göre farklılık gösterebilen 16 yaşından büyük tüm çalışanların alabildiği , tüm gelirinden  Asgari  geçimlerini sağlayabilecek kısmını çıkarılması vergi dışı bırakılması durumudur. Peki  AGİ   nedir  ,  AGİ   nasıl   hesaplanır  ,  2020   AGİ   zammı  ne  kadar  olacak?

 

 

AGİ NEDİR , NE ZAMAN ÇIKTI?

2007’den önce vergi iade zarfları vardı. Tüm çalışanlar yıl boyu alışverişlerinde topladıkları fiş ve faturaları zarfa yazıp işyerlerine verip vergi iadesi alıyorlardı. 2007’den itibaren vergi iadesi kaldırılarak yerine  AGİ  uygulaması geldi. İşverenler , çalışanların ücretleri üzerinden hesapladıkları vergiyi ,  AGİ   kadar  daha az ödüyorlar vergi dairesine. Hesaplanan AGİ’yi de çalışana net ücretlerine ilaveten ödüyorlar. AGİ’nin hesabı ise  Asgari  ücret üzerinden yapılıyor. AGİ’den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık  Asgari  ücretin yarısına yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor (GVK Md. 32).

AGİ NASIL ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =