Türkiye Libya'da ile varılan mutabakat sonrasında kirli oyunları bozmuş ve Geçitkale'ye  İHA  ve  SİHA  göndermişti. Bu adımların ardından Türkiye'nin KKTC'de yeni bir  deniz   üssü  kurabileceği g&uu

haber7
0

Doğu Akdeniz’de özellikle son dönemdeki gelişmeler ve bölgedeki gerginlik nedeniyle Kuzey  Kıbrıs  Türk Cumhuriyeti nde (KKTC)  deniz  üssü kurulması yeniden gündemde.

Daha önce farklı zamanlarda tartışılan  deniz  üssünün yapılması Türkiye nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı anlaşma ve Akdeniz deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle daha sık dillendiriliyor.

İnsansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) için Geçitkale de yapılan hava üssünün ardından şimdi de Gazimağusa da  deniz  üssü kurulması gerektiği tartışılıyor. 

Independent Türkçe ye konuşan uzmanlar , Marmaris teki Aksaz  deniz  Üssü Komutanlığı nın adaya uzaklığına vurgu yapıyor. 

Bu gerçekten yola çıkarak  deniz  üssünün zorunluluk olduğu görüşü ağır basıyor.

PEKİN: MAĞUSA’DA DAİMİ BİR DENİZ ÜSSÜ KURMAMIZ ŞART

Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı ve emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin , Mağusa da  deniz  üssü kurulmasının şart olduğunu savunanlardan. 

Pekin , Türkiye’nin KKTC’de bulunan Geçitkale Hava alanının İHA/SİHA üssü olarak kullanmaya başlaması ve bu bölgede daimi olarak İHA/SİHA konuşlandırmasının ardından "Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler , politikamız ve stratejimiz , Mağusa’da daimi bir  deniz  üssü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =