İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu  , işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi  Yerleşim  birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "İsrail'e ilhakını" ABD yönetimine kabul ettireceği vaadin

haber7
0

Netanyahu , liderliğini yürüttüğü Likud Partisinde perşembe günü yapılacak başkanlık seçimi öncesi sosyal medyada paylaştığı görüntülü mesajla partililere bazı vaatlerde bulundu. 

Mesajında , başbakanlığı süresince ABD Başkanı Donald Trump ın Kudüs ün tamamını "İsrail in başkenti" olarak kabul eden kararnameyi imzaladığını , işgal altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri nin İsrail e ilhakını tanıdığını hatırlatan  Netanyahu  , "Bir şeyler daha yapacağım. ABD nin Ürdün Vadisi ve tüm  Yerleşim  birimlerindeki egemenliğimizi tanımasını sağlayacağım. Sonraki adım bu ve bunu ancak ben başarabilirim." ifadelerini kullandı. 

Likud da perşembe yapılacak seçimde  Netanyahu  ve partinin önde gelen milletvekillerinden Gideon Saar yarışacak. 

Netanyahu , 17 Eylül de düzenlenen erken seçim öncesi de Batı Şeria daki yasa dışı Yahudi  Yerleşim  birimlerinin tamamı ve Ürdün Vadisi ni "İsrail e ilhak etme" vaadinde bulunmuştu. 

İsrail in 1967 de işgal ettiği Batı Şeria da 250 den fazla yasa dışı Yahudi  Yerleşim  birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci , Batı Şeria da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre , işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi  Yerleşim  birimleri yasa dışı kabul ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =