Erken teşhis edilip müdahale edilirse riski olmayan bir rahatsızlık olan  Apandisit  hastalığı karın ve mide ağrısı , iştahsızlık , ateş , kusma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Apendiksin iltihaplanması durumu olarak da adlandırıl

haber7
0

Apandisit hastalığı , apendiksin iltihaplanması durumunda verilen isimdir. Apendiks , kalın bağırsağın iç kısmında yaklaşık 7 ila 10 cm uzunluğunda bulunan bağırsakların savunma mekanizmasıdır. Görevi tam olarak bilinmese de yaşamın ilk yıllarında iltihaplanma durumuna engel olur. 3 yaşından itibaren görülen hastalık 35 yaşından sonra nadiren görülür. Nedeni tam olarak bilinmese de  erkeklerde kadınlara oranla daha fazla meydana gelir.

 

İnce bağırsağın bittiği kalın bağırsağın başladığı yerde bulunur ve solucanvari bir yapısı vardır. Kalın bağırsakta oluşan mikroplara karşı uyarıcıdır. Zeytin çekirdeği , kabuklu yemişlerin kabuklarıyla yenmesi sonucu tıkanarak görevini yapamamanın yanında vücuda zarar vermeye başlar. Apendiksin tıkanarak şişmesi ağrılara neden  olur  , ağrılar bedenin verdiği uyarılardır. Bu uyarılar dikkate alınmazsa  Apandisit  patlayrak içinde bulundurduğu iltihap ve zararlı maddeler karın boşluğuna yaymaya başlar.

Erken teşhis edilip müdahale edilirse riski olmayan bir rahatsızlıktır fakat geç müdahale ölümcül bir hastalık haline gelir. 

  APANDİSİTİN NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR , ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

APANDİSİT NEDENLERİ

Apendiks ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =