Hong  Kong'da hükümet karşıtı göstericiler , Çin hükümetinin ,  Uygur  Türklerinin çoğunlukta olduğu Sincan  Uygur  Özerk Bölgesi'ne yönelik politikalarına tepki gösterdi.

haber7
0

Çin’in  Hong   Kong  Özel İdari Bölgesi’nde hükümet karşıtı göstericiler , bu kez , Pekin yönetiminin  Uygur  Türklerinin çoğunlukta olduğu Sincan  Uygur  Özerk Bölgesi’ndeki politikalarına tepki göstermek için toplandı.

 

 

Radio Television  Hong  Kong’un (RTHK) haberine göre , göstericiler öğleden sonra  Hong  Kong’da yerel hükümet binalarının bulunduğu Central bölgesinde toplandı.

Yaklaşık bin kişilik protestocu grubu Çin bayrağını indirirken , polisle göstericiler arasında arbede yaşandı , polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

 

 

Hong Kong’un sıradaki "Sincan  Uygur  Özerk Bölgesi" olacağından endişe ettiklerini belirten göstericiler , Uygurlara  destek  çağrısı yaptı. Göstericiler maske taktı , posterler taşıdı ve slogan attı.

Tse soyadlı bir gösterici , "Onlar toplumu yeniden eğitmeye çalışıyorlar. İnsanları ülkeyi sevmeye zorluyorlar. Eminim bu burada da (Hong Kong’da) yapılacak." ifadelerini kullandı.

Frank adlı bir başka protestocu da "Müslüman , Hristiyan ya da hangi dinden olursanız olun , Sincan eyaletinde şu an yapılan insan hakları ihlallerine karşı açıkça konuşmalısınız." dedi.

Protestocular , Çin’in  Uygur  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =