Dünyanın  en  eski   ağaç  fosillerinin ABD'nin  New   York  eyaletinde bulunduğu bildirildi.

haber7
0

BBC nin haberine göre , eyalete bağlı Cairo kasabasındaki terk edilmiş bir madende 386 milyon yıllık ağaçların  fosilleri  bulundu.

İngiltere Cardiff Üniversitesi , ABD Binghamton Üniversitesi ve  New   York  Eyalet Müzesi nden uzmanlar , Hudson Vadisi nde yer alan Catskill sıradağlarının eteklerinde 10 yıldır yürüttükleri araştırmada , bölgede yer alan ormanın 3 bin metrekarelik bölümünün haritasını çıkardı.

Ormanda Cladoxylopsids ve Archaeopteris olarak en az 2 çeşit ağacı tanımlayan bilim insanları , üçüncü bir ağacın türünü ise henüz tespit edemedi.

Çok geniş olan ormanın Pennslyvania eyaletinin ötesine kadar uzandığını tahmin eden bilim insanları , fosillerin ağaçların evrimine yeni bir ışık tutacağını belirtti.

Madenin yüzeyinde balık  fosilleri  bulan araştırmacılar , ormanın bir selde yok olduğunu tahmin ediyor.

New  York  eyaletine bağlı Gilboa da keşfedilen ormanın 383-84 milyon yıllık dünyanın en  eski  ormanı olduğu tahmin ediliyordu.

Fosil ağaçların tarihi , dünyanın ağaçsız olduğu zamanla ağaçla kaplandığı zaman arasındaki geçiş tarihini gösteriyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =