Çanakkale  Boğazı'nda inşası süren  1915   Çanakkale  Köprüsü'nün  ayakları  yükselirken , Gelibolu yakasındaki keson üzerine 10 , Lapseki yakasındaki keson üzerine ise 9'uncu bloklar yerl

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2017 de temeli atılan  1915  Çanakkale Köprüsü nün kırmızı beyaz renkleriyle Türk bayrağını simgeleyen  ayakları  , yükselmeye devam ediyor. Çanakkale Boğazı nda , Gelibolu nun Sütlüce ve Lapseki nin Şekerkaya mevkileri arasına yapılan köprünün , Cumhuriyet in kuruluşunun  100  üncü yılını simgelemesi için orta açıklığı , 2023 metre olacak. Bu açıklık köprüye , dünyanın en uzun kuleler arası açıklığa sahip asma köprüsü unvanını kazandıracak.

 

 

1915 Çanakkale Köprüsü nün iki kıtadaki yakalarında denize batırılan kule kesonları üzerine ağustosta , her biri 800 ton ağırlığındaki bloklar yerleştirilmeye başlandı. Gelibolu ve Lapseki yakasında denize batırılan kesonlar üzerine konulan ilk blokların ardından beliren köprü ayaklarının yüksekliği son olarak  100  metre yüksekliğe ulaştı. Gelibolu yakasındaki keson üzerine 10 uncu blok , Lapseki yakasındaki keson üzerine ise 9 uncu blok konuldu. Montaj içen 10 uncu ayaklarda kesona getirildi. Ayrıca daha önce denizdeki büyük vinçle yapılan çalışmalar , kesona montajı tamamlanan çalışma platformu üzerinde yükselen büyük vinçler ile yapılıyor.  

KÖPRÜ AYAKLARI , 318 METRE OLACAK

 

 

Denize batırılan kule kesonları üzerine konulmaya devam edilen bloklarla köprü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =