Adana  kebabı satan bazı restoranların talaşı renklendirip sahte toz biber haline getirdiği ve kebaplarda kullandığı iddiası üzerine  Adana  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kebapçıları denetledi. Yapılan d

haber7
0

Türkiye’de hileli  Adana  kebabı satan bazı restoranların , kıymanın içine soya , taşlık , akciğer karıştırmasının yanı sıra odun talaşının boyanmasıyla elde edilen sahte toz biberi de kıymaya karıştırdığı iddia edildi. Haberin medyada yer alması üzerine  Adana  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bugün kebapçılara giderek etleri , baharatları ve işletmelerin hijyen durumunu denetledi.

Bir kebapçının işletme müdürü İbrahim Bağış , insan sağlığına önem verdiklerini belirterek , “Etlerin mühürlü olması çok önemli.  Adana  kebap tescillidir. Dünya markasıdır. Adana’ya ve kebabımıza sahip çıkalım. Biz işletme olarak  Adana  kebabımızı koruyacağız” diye konuştu.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden denetimle ilgili yapılan açıklamada ,  Adana  kebabıyla ilgili tağşiş haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek , “Adana kebap veya herhangi bir et ürününe  talaş  karıştırılması , tüketim esnasında tüketiciler tarafından duyusal olarak bariz bir şekilde fark edilecek ve tüketilmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca , kebap ve diğer gıda üretimi işletmelerinde kullanılan baharatlar da bakanlığımızca denetlenmekte ve tağşiş ve boyar madde kullanılması ihtimaline karşılık numuneler alınarak yetkilendirilmiş laboratuvar müdürlüklerinde gerekli analizleri yaptırılmaktadır” denildi.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =