Tarım Bakanlığı , genç çiftçi projesinin sona ermesinin ardından bu defa ‘Uzman Eller’ projesiyle gençleri kırsalda üretim yapmaya yönlendirecek. Tarım ve Orman Bakanlığı , üretimde verimlili

haber7
0

Dün Resmî Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile hayata geçirilecek proje , ilk etapta Amasya , Düzce , İzmir ve Mardin’de uygulanacak. Destekten yararlanmak için projeler , hayvansal , bitkisel , su ürünleri , yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimine , depolanmasına ve paketlenmesine yönelik olacak. Projeyle genç nüfusun kırsalda istihdamı sağlanacak. Bu doğrultuda tarım ve hayvancılık , ormancılık , gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilik desteklenecek. Aynı zamanda üretimin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik edilmesi sağlanarak , üretim miktarı ve kalite artırılacak. Kırsala yönlendirilen gençler , yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla işletmelere örnek olacak.

 

 

GENÇLERE 1 ,4 MİLYAR LİRA Gençler kırsala yönlendirilirken , onların ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlar konusunda adımlar da atılacak. Kırsalda riskli tek bir kerpiç ev kalmayacak. Köylerin hemen yanı başında güvenli konutlar inşa edilecek.  Tarım Bakanlığı 48 bin genç çiftçiye , büyükbaş ve küçükbaş projeleri için 1 ,1 milyar , arıcılık ve kanatlı projeleri için 182 milyon lira , bitkisel üretim projeleri için ise 134 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 433 milyon lira hibe desteği verdi.

BİR MİLYON DEKARLIK ARAZİ 16 BİN ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =