Pakistan Başbakanı  İmran   Han  , "Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk halkına , Türkiye'nin dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmasından dolayı şükranlarımı sunuyorum." dedi.

haber7
0

Han , İsviçre nin Cenevre kentindeki BM Cenevre Ofisi nde bugün başlayan Birinci Küresel Mülteci Forumu da konuştu.

 

 

Konuşmasına , "Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk halkına , Türkiye nin dünyada en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmasından dolayı şükranlarımı sunuyorum." ifadeleriyle başlayan  Han  , harekete geçilmezse daha büyük mülteci krizlerinin kapıda olduğu uyarısında bulundu.

Han , Pakistan ın "insanlık tarihinin en büyük mülteci sorunundan doğduğunu" hatırlatarak , ülkesinin tek seferde 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ve 40 yıl sonra halen 1 ,4 milyon kayıtlı mültecinin bulunduğunu dile getirdi.

 

 

DÜNYAYA KEŞMİR UYARISI

Konuşmasında , Keşmir sorununa da değinen  Han  , 5 Ağustos tan bu yana 8 milyon Keşmirlinin "adeta hapsedildiğini" ve Hindistan ın yeni bir krize neden olduğunu söyledi.

Han , "Dünyanın anlaması gereken en önemli şey , asıl amacın Keşmir in demografisini Müslüman çoğunluktan Müslüman azınlığa dönüştürmek olduğudur." değerlendirmesinde bulundu.

Keşmir sorunu konusunda tüm dünyaya uyarıda bulunan  Han  , "Pakistan da sadece mülteci krizi çıkabileceğinden endişe etmiyoruz. Bu sorunun iki nükleer silahlı ülke arasında bir çatışmaya yol ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =