Türkiye'nin en yeşil 4. devlet  Üniversitesi  olan  Aksaray   Üniversitesi  , Sıfır Atık Projesi'nin tüm koşullarını yerine getirdi. Başarısıyla  örnek  olan üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ,

haber7
0

Dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric (Yeşil Ölçüm) sıralamasında , "Türkiye nin en yeşil 4 üncü kampüsü" olan  Aksaray  Üniversitesi (ASÜ) , çevreye  duyarlılığıyla  örnek oldu.

Endonezya Üniversitesi tarafından her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 780 üniversitenin değerlendirmeye alındığı GreenMetric sıralaması , kampüslerde altyapı , enerji , iklim değişikliği , geri dönüşüm , su kaynakları , ulaşım ve eğitim alanları baz alınarak yapılıyor.

GreenMetric değerlendirmesine ilk defa katılan ASÜ ,  toplam 5 bin 925 puanla , İstanbul Teknik Üniversitesi , Erciyes Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin ardından Türkiye de devlet üniversiteleri arasında 4 üncü sırada yer aldı.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin , GreenMetric değerlendirmesinin üniversiteler için çok önemli olduğunu söyledi.

Üniversiteleri sürdürülebilirlik olgusu kapsamında değerlendirmek ve bu yönde kampüslerin gelişimini sağlamak amacıyla yapılan sıralamada ilk kez yer alan ASÜ nün listeye üst basamaklardan giriş yaptığını belirten Şahin , şöyle konuştu:

"Türkiye de üniversiteler uzunca bir süredir bu listede yer alabilmek için uğraşıyor. Biz bu yıl tereddüt içerisindeydik , müracaat etme noktasında. Çünkü , listeye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =