Lübnan   merkezli  Al Mayadeen TV , ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin çatışması için bir çözüm olarak nitelendirdiği "Yüzyılın Anlaşması" belgesinin taslağını yayınladı. Belgey

haber7
0

Lübnan  merkezli  televizyon kanalı Al Mayadeen tarafından ortaya çıkarılan belgelerde İsrail , Hamas ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında kısa süre içinde üçlü bir anlaşma imzalanacağı ifade edildi. Anlaşmaya göre , Batı Şeria ve Gazze Şeridinde "Yeni Filistin" adı altında yeni bir devlet kurulacak. Yahudilerin Arap evlerini satın alması , Arapların da Yahudilere ait evleri satın almasına izin verilmeyeceği belirtildi. Anlaşmada , Kudüs ve kutsal yerlerin bugün olduğu gibi kalacağı vurgulandı.

"YENİ FİLİSTİN DEVLETİ İÇİN 30 MİLYAR DOLAR"

Al Mayadeen e göre proje , ABD , Avrupa Birliği ve Körfez Ülkeleri tarafından onaylandı. Yeni Filistin devletinin kurulması için ABD , Avrupa Birliği ve Körfez ülkelerinin önümüzdeki 5 yıl içinde 30 milyar dolar harcayacağı ifade edildi. Yeni Filistin Devletinde yalnızca polisin silah taşımasına izin verileceği belirtilirken İsrail in yeni kurulacak devleti dış tehditlere karşı koruyacağı dile getirildi. Yeni Filistin Devleti nin İsrail e söz konusu koruma için de ödeme yapacağı öne sürüldü. İddiaya göre , Hamas güçleri tamamen silahsızlandırılacak ancak üyelerine aylık maaş bağlanacak. Gazze Şeridinin kontrolünü elinde tutan Hamas ın İsrail ile çatışmaya girmeyeceği de öne sürüldü.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =