Sudan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Haşim Tahir Şeyh Taha ,  Ülkesinin  adının terörü destekleyen devletler  listesinden   çıkarılması  çabalarında Katar'ın desteğini talep etti.

haber7
0

"Katar Milli Günü" dolayısıyla  Katar  ın Hartum Büyükelçisi Abdurrahman Bin Ali el-Kubeysi’nin ev sahipliğinde resepsiyon verildi.

Törene katılan Taha , yaptığı konuşmada , "Katar , Darfur bölgesinde barışın sağlanması ve Aralık devrimini desteklemek için büyük çaba sarf ediyor. Sudan’ın adının terörü destekleyen devletler  listesinden  çıkarılması çabalarında da Katar’ın desteklerini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Sudanlı bakan , Sudan ile  Katar  arasındaki ilişkilerin her alanda büyük gelişmeler gösterdiğini belirterek , şunları söyledi:

“Sudan’daki geçici hükümet , barışın sağlanması , ekonomik krizin çözülmesi , tüm devletlerle dengeli bir dış politika oluşturma konularındaki önceliklerini belirledikten sonra Doha’nın Sudan’ın inşa ve kalkınma sürecini destekleyeceğini umuyoruz.”

Katar Büyükelçisi Kubeysi de Doha’nın dışa açılım , İslam ve Arap coğrafyasıyla ilişkilerini güçlendirme politikasını benimsediğini belirterek , tarihi bir dönemden geçen Sudan’a ülkesinin desteğini vurguladı.Kubeysi , geçici hükümete halkın devrimin slogan haline gelen özgürlük , barış ve adalet taleplerini gerçekleştirebilmesi için başarı diledi. ABD yönetimi , Sudan ı , dönemin cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir El Kaide lideri Usame bin Ladin e ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle 1993’te "terörü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =