Aşıklık edebiyatının son temsilcilerinden ve Erzurum'un yetiştirdiği sayısız sanatçıdan biri olan Yaşar  Reyhani  ,  Erzurum   Belediyesi  tarafından vefatının sene-i devriyesinde anıldı.

haber7
0

Büyükşehir  Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte Büyük Usta’nın eserleri halk ozanlarınca seslendirildi.

Büyükşehir  Belediyesi  Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şahin , programda yaptığı konuşmada , “Büyükşehir  Belediyesi  olarak; şehrimizde kültürel etkinliklere yoğunlaştığımız kadar , kültürel değer ve zenginliklerimize de , elimizden geldiği ölçüde sahip çıkmaya çalışıyoruz” dedi.

“Bu bağlamda halk ozanlarımız ve âşıklık geleneğimiz , Büyükşehir Belediyemizin belki de üzerinde en çok hassasiyet gösterdiği alanı oluşturuyor. Bizim için kuşkusuz halk ozanlarımızın her birisi kıymetlidir , özeldir , değerlidir” diyen Şahin , şöyle devam etti: “Âşık Yaşar  Reyhani  gibi bir söz ve saz üstadı , sadece bizim için değil , Türk Halk Edebiyatı için de , yeri kesinlikle doldurulamaz büyüklükte bir isimdir Âşık  Reyhani  , bizim sadece gönül telimiz değil , aynı zamanda Erzurum’a duyulan özlemin ve hasretin de abideleşmiş halidir. Öyle ki , Reyhani’nin çektiği  Erzurum  hasreti , aynı zamanda bir okul , bir mektep ve dahi bir medrese niteliğindedir Hele Reyhani’nin bağrını yakan memleket hasreti varken , ‘Ben Erzurum’u özledim’ demek , belki de bizim kurabileceğimiz en son cümledir. Âşık  Reyhani  , Türk Halk Edebiyatı’na kazandırdığı sayısız eserle , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =