Haber 7 yazarı Taha Dağlı , tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu Türkiye ve Libya anlaşmasının ardından Doğu Akdeniz'de stratejik galibiyetin elde edilmesinin arkasında , 2011 yılında Ahmet Davutoğlu

haber7
0

İşte Taha Dağlı nın o köşe yazısı:

Dünya bugün Türkiye ile Libya’yı konuşuyor. Herkes Ankara-Trablus hattındaki anlaşmaya tepkili.Karşımıza ise Hafter denilen bir darbeciyi çıkarıyorlar.

Kaddafi’nin zamanında kovduğu , CIA’in sahip çıkıp beslediği , Kaddafi linç edildikten sonra ise Libya’ya gönderip , ülkeyi ikiye böldürdüğü bir isim Hafter.

Hafter’e destek ABD’yle sınırlı değil. Arkasında İsrail var , AB ülkeleri var. En yakın dostu Mısır’daki darbeci Sisi. BM tarafından muhatap alınıyor. Wagner adlı Rus paralı askerlerden oluşan birliğin de komutası onda.Parası ise BAE’den geliyor.

Mustafa Abdülcelil diye bir figür vardı , bir zamanlar. 2011’de Kaddafi’ye karşı ayaklanan Libyalı isyancıların lideriydi. Kaddafi devrildikten sonra Libya geçiş yönetiminin başkanı olmuştu. O da şu an bir numaralı Hafter destekçisi.

Mustafa Abdülcelil , Hafter’in safına geçtikten sonra ülkesini de terk etti , BAE’ye yerleşti.Şu an BAE’nin himayesinde.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2011 Şubat ayında Libya’da halk ayaklanması başlamıştı. 16 Mart’ta da Suriye’de sokak olayları patladı. 19 Mart 2011 ise Libya için kritik bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =