Dışişleri  Bakanlığı , Türkiye ile  Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin Avrupa Birliği Konseyi’nin yaptığı açıklamaya sert tepki göstererek "Evvelce de söylediğimiz gi

haber7
0

Bakanlık açıklaması şu şekilde:

Avrupa Birliği (AB) Konseyi aldığı kararla üyelik dayanışması bahanesi altında , Rum/Yunan ikilisinin uluslararası hukuka ve hakkaniyet ilkesine aykırı maksimalist ulusal tezlerinin sözcülüğünü yapmaya devam ettiğini bir kez daha göstermiştir.

Evvelce de söylediğimiz gibi , AB’nin deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Aynı şekilde , AB bir uluslararası mahkeme de değildir. Bu çerçevede AB , Türkiye ile  Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında usulüne uygun olarak imzalanan bir muhtıranın hukuka uygunluğuna dair bir hüküm de veremez.

GKRY’nin hiçbir yetkisi yokken normal bir devletmiş ve Ada’nın tamamını temsil ediyormuş gibi 2003 , 2007 ve 2010 yıllarında bölge ülkeleriyle Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin hakları hilafına yaptığı anlaşmalara sessiz kalan ve Libya’nın kıta sahanlığı haklarının Yunanistan tarafından gasp edilmesine göz yuman AB’nin , bu kere bize karşı aldığı bu tavır izlediği çifte standart politikasının yeni bir örneğidir.

Bu tavır , ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını savunmaktan bizi vazgeçiremeyecektir.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =