Türkiye  ,  Libya  ile imzalanan mutabakat muhtırasının tescili için BM'ye  bildirimde  bulundu.

haber7
0

Türkiye ,  Libya  ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescili için Birleşmiş Milletler e (BM)  bildirimde  bulundu.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre , Türkiye ,  Libya  ile 27 Kasım da imzalanan ve 8 Aralık ta yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi amacıyla dün BM ye bildirim yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete de yayımlanan kararda , İstanbul da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile  Libya  Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlük tarihinin 8 Aralık 2019 olarak tespit edildiği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , dün yaptığı açıklamada , mutabakata  Libya  da hükümetin , Türkiye de TBMM nin onay verdiğini belirterek , "Yürürlükle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmasıyla birlikte BM ye tescilini de yapacağız. Hem anlaşmayla ilgili birlikte bilgi veriyoruz hem de batı sınırları belirlenmiş yeni kıta sahanlığımızı da BM ye tescil ettiriyoruz." demişti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =